خدمات تخصصی شرکت مهندسی‌سازان فیدار آزما

تعمیرات تخصصی ابزارهای اندازه‌گیری هسته‌ای و کاربرد پرتوها

عیب‌یابی، تعمیر، ارتقا و راه‌اندازی سیستم های مبتنی بر آشکارسازی پرتوهای رادیواکتیو با مصارف تحقیقاتی و صنعتی با تکیه بر تجربه چندین ساله متخصصان شرکت مهندسی سازان فیدارآزما تا کنون خدمات قابل توجهی به بسیاری از مراکز صنعتی هسته‌ای کشور ارائه نموده اند از جمله‌ی آنها می توان به راه‌اندازی و تعمیر نگهداری ابزارهای پایش محیطی نیروگاه هسته ای بوشهر اشاره نمود. به عنوان مثال تعمیر دستگاه‌های اندازه‌گیری میزان ید رایو ادکتیور در هوا یا تعمیر سیستم‌های اندازه‌گیری مقادیر بسیار کم رادیواکتیو در مواد مختلف مبتنی بر آشکارسازهای سوسوزن مایع. با توجه به تنوع زیاد و پیچیدگی عملکرد انواع آشکارسازهای هسته‌ای، تسلط و شناخت کافی آن‌ها از ملزومات و پیچیدگی‌های این خدمات می باشد.قابلیت طراحی و ساخت مدارها و ابزارهای جایگزین به منظور نوسازی و تعمیر سیستم‌های مبتنی بر آشکارسازهای هسته ای از دیگر نیازهای اساسی است که به تخصص، دانش و تجربه کافی در این زمینه نیازمند است.

تعمیر و راه اندازی مجدد انواع آشکارسازهای ژرمانیوم فوق خالص (High Purity Germanium Detector)

با توجه به کاربرد گسترده و هزینه قابل توجه آشکارساز ژرمانیوم با خلوص زیاد (HPGe)، نیاز است که تعمیرات آن در داخل کشور میسر شود تا در صورت بروز مشکل برای این آشکارساز، متخصصین مجرب در این زمینه، با تشخیص، تعمیر و راه‌اندازی، آشکارساز ژرمانیوم را در اسرع وقت به شرایط عملیاتی بازگردانند. شرکت مهندسی سازان فیدارآزما مفتخر است که با کسب تجربه لازم در این زمینه به آزمایشگاه‌های هسته‌ای و سازمان انرژی اتمی کشور خدمت نماید. هنگام مراجعه مشکل آشکارساز توسط کارشناسان شرکت مهندسی‌سازان فیدارازما بررسی شده و با تشخیص کارشناس دو گزینه تعمیر در محل یا انتقال به کارگاه انتخاب می‌گردد. با تجربه‌ چندین ساله متخصیص این شرکت دلایل مختلفی برای تخریب وضوح طیف گاما وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به آسیب به بلور ژرمانیوم بر اثر تابش نوترون، تخریب خلا و یا درست کار نکردن پیش‌تقویت‌کننده اشاره کرد.

تعمیرات تخصصی ابزارهای اکتشاف معادن مبتنی بر روش های ژئو الکتریک

تعمیرات تخصصی ابزارهای مبتنی بر ژئوالکتریک
با استفاده از دستگاه های نسبتا گران‌قیمت مبتنی بر روش‌های ارسال و دریافت علائم و سیگنال های الکتریکی به پوسته و اعماق زمین داده‌های ذی قیمتی به منظور اکتشاف معادن بدست می‌آید. با توجه به اینکه از این دستگاه‌های در فضای آزاد (عموما بیابان) و به طور پیوسته استفاده می شود، امکان معیوب شدن آن‌ها همواره وجود دارد. انجام خدمات تعمیرات و نگهداری این دستگاه ها یکی از خدمات شرکت مهندسی سازان فیدارازما می‌باشد.
تعمیر کلیه ابزارهای مبتنی بر ارسال و دریافت سیگنال‌های الکتریکی از نوع IP، EM، RS و مگنتومتری
با توجه به اینکه در ابزارهای ژئوالکتریک برای مقاصد اکتشاف معدن از علوم مهندسی مختلف همچون الکترونیک قدرت، ابزاردقیق، مخابرات و میدان، کامپیوتر و برنامه‌نویسی و ژئوفیزیک استفاده می شود، تسلط و دانش کافی به این علوم لازمه انجام تعمیرات تخصصی این ابزارها است، لذا این خدمات از پیچیدگی قابل توجهی برخوردار هستند که فقط در شرکت‌های مبتنی بر دانش ارائه می‌شود.